Obouváme děti správně?

Nohy nás ponesou celý život. Proto je důležité, aby od samého začátku nic nenarušovalo jejich zdravý vývoj, který úzce souvisí s pečlivým výběrem správné a zdravé obuvi. Deformity chodidel jsou častými problémy u dětí.

 

Jak by měla vypadat správná dětská obuv?

  • snadno ohebná do všech stran
  • s dostatečným nadměrkem (minimálně 1 cm)
  • dostatečně široká
  • s minimální podrážkou a bez podpatku
  • nekotníková (vyjma podzimu/zimy)
  • měkká a lehká
  • ideálně by měla být srolovatelná do ruličky

Že taková obuv neexistuje? Ale existuje a říká se jí „barefoot“ obuv. Není sice dostupná na každém kroku, ale cenově je srovnatelná s běžnou značkovou obuví. Pokud si ale zapamatujete výše zmíněné body, tak snadno narazíte i na vhodné kompromisy, kterých se držím já. Nejdůležitější je z mého pohledu ten nadměrek. Často se všímám, že děti nosí malé boty. Já osobně, jakmile je nadměrek kolem 0,5 cm, tak už boty vyřazuji.

Pokud je příležitost, tak se nebojte společně s dětmi vyzout a běhat bosky – na zahradě, v lese, na naučných stezkách, v parku atd. Prostě kdekoli, kde uznáte za vhodné. Na různých hřištích či v parcích můžete čím dál tím víc narážet na tzv. „barefoot“ chodníky, což jsou stezky s různými druhy povrchů (kameny, kůra, písek atp.), které krásně chodidla stimulují. Snadno se dají vyrobit třeba i u vás na zahradě. Stimulací se předchází vzniku různých druhů deformit (plochá noha, vbočení, vybočení atd.).

Jaké boty na doma?

Žádné. Doma stačí protiskluzové ponožky, ale pokud si myslíte, že máte doma chladno a přece jen něco na ty nožky chcete dětem dát, tak zvolit capáčky nebo ponožky s koženou podrážkou. Nic pevného nebo šněrovacího.

Jakmile začne dítě stát, tak se svaly kolem kotníku potřebují pořádně posílit, aby byly připraveny na samostatnou chůzi. Jakmile by byl kotník stále v něčem uvázán, svaly by se nemohly dostatečně posílit a hrozilo by v budoucnu zbortění.

A jak je to ve školkách?

Bohužel i v dnešní době školky často nařizují přesnou obuv. Chtějí většinou klasické bačkůrky, na kterých jsme i my vyrostli, ale je to vůbec správně? Berme to tak, že je mají na nohách celý den při všech různých aktivitách a cvičení. Právě z toho důvodu je lepší zvolit takovou obuv, která bude doslova jako druhá ponožka. Klasické bačkůrky jsou většinou dost pevné, neohebné a s mírným podpatkem. Zkuste se nějakým způsobem domluvit na kompromisu.

Autor: Karol Tišerová