Vombat Jirka je statečný

Před třemi lety vydalo nakladatelství Mladá fronta první díl příběhu vombata Jirky. Jednalo se o tzv. „nočníkovou“ knihu určenou pro nejmenší děti. Nyní vyšlo ve stejném nakladatelství její pokračování Vombat Jirka je statečný s podtitulem Knížka proti strachu. Druhá část příběhu vombatí rodinky z Austrálie je určena starším dětem, zhruba od 3 let věku.

 

Zatímco první díl měl na příkladu vombata Jirky dětem pomoci naučit je chodit na nočník a vytrvat v jejich úsilí i přes počáteční neúspěchy, tentokrát se obrázková knížka Evy Papouškové snaží vysvětlit dětem, jak čelit nepřátelům. Vombatí rodina, tedy vombat Jirka, vombat máma a vombat táta jsou totiž v nebezpečí, chce je sežrat liška Vilhelmína. Samozřejmě vše nakonec dobře dopadne, protože vombat Jirka si umí poradit v každé situaci. V knize se opět objevují také Jirkovi kamarádi z prvního dílu klokan Fred, husa Anka a myška Líza.

Přínosem vombatích příběhů je také fakt, že děti, ale i dospělí, se poučí a dozví něco zajímavého ze života těchto pro nás exotických a tudíž poměrně neznámých zvířat. V prvním díle to byla informace o tvaru vombatích výkalů (jsou hranaté), ve druhém pokračování skutečnost, že se vombat brání před útokem nastavením zadní části těla.

Kniha přitom vzdělává jednoduchou a zábavnou formou. Nejen svým textem, kterého je vzhledem k povaze knihy opět málo, ale i pomocí obrázků, půvabných ilustrací Galiny Miklínové. Její jméno se pojí například s Lichožrouty, na kterých spolupracovala společně s Pavlem Šrutem. I další příběh vombata Jirky si proto zaslouží mít své místo v dětské knihovničce.