Velikonoční tvoření s dětmi

S obdobím Velikonoc se pojí mnoho tradic, mezi které neodmyslitelně patří i velikonoční dekorace, které rozzáří domovy a vnesou do nich jaro. Pokud přemýšlíte, jak se s dětmi během Velikonoc doma zabavit, přinášíme vám inspiraci na hravé tvoření, které zvládnou i ti nejmenší.

Papírová vajíčka i pro nejmenší

Při výrobě papírových vajíček bude vaším úkolem dětem vystřihnout z papíru nebo kartonu vajíčka jakékoliv velikosti a připravit pomůcky, které budou ke zdobení potřeba. Vajíčka mohou děti různě polepovat nebo na ně malovat, proto jim připravte fixy, pastelky, vodovky, tempery, štětce, prstové barvy, barevné papíry, lepidlo na papír a dále, cokoliv vás jen napadne.

Sami uvidíte, co si vaše děti vyberou za materiál a jak svoje vajíčka ozdobí. Nemusíte zůstat jen u vajíček, podobným způsobem můžete zdobit i jiné velikonoční motivy jako zajíčky, kuřátka nebo třeba kytičky. Hotové výtvory je možné navléct na provázek a pověsit na okno nebo na dveře. Další variantou je vajíčko nebo zvířátko nalepit na špejli a zapíchnout do květináče.

Figurky z roliček od toaletního papíru

Na Velikonoce můžeme využít i věci, které běžně najdeme doma, třeba roličky od toaletního papíru. Můžete je s dětmi nabarvit nebo polepit barevným nebo bílým papírem dle libosti. Pokud na roličky budete malovat, bude vhodný bílý papír, jestli se však chystáte lepit, i barevný papír může být dobrou volbou.

Co z roliček vyrábět? Třeba zajíčky nebo kytičky. Zajíčkovi vystřihněte uši z papíru a následně je přilepte a v případě květiny můžete dolepit například květ. Nebojte se kombinovat kreslení a lepení a být kreativní, jak se vám zlíbí.

Kouzelná vajíčka z provázků

Proč kouzelná? Jednoduše proto, že člověk, který uvidí jen výsledek a nezná celý proces tvorby, bude mít pocit, že jste k výrobě museli použít nějaké kouzlo. Přitom je to ve skutečnosti celkem jednoduché, a až to ukážete dětem, budou určitě nadšené. K výrobě potřebujete především nafukovací balonky, dále barevnou bavlnu nebo vlnu, nůžky, lepidlo a špendlík.

Nejprve balonek s dětmi nafoukněte do takové velikosti, jakou by mělo mít hotové vajíčko. Na bavlnu nebo vlnu namažte lepidlo a poté ji omotávejte kolem balonku způsobem, jaký se dětem líbí nejvíce. Na závěr balonek pověste na místo, kde může lepidlo krásně zaschnout. Jakmile je vše dokonale suché, balonek propíchněte špendlíkem a odstraňte zbytky balonku. Tímto způsobem si můžete vytvořit libovolný počet vajíček v nejrůznějších barvách a vyzdobit jimi třeba celý byt.

Velikonoční věnec

Vytvořte s dětmi vkusnou a jednoduchou dekoraci například na vchodové dveře. K tvorbě budete potřebovat polystyrenový korpus, který lze zakoupit v květinářství. Pokud zvládnete uplést pomlázku, můžete si vytvořit vlastní korpus z proutků vrby.

Dále si připravte barevné krepové papíry a lepidlo. Z krepových papírů si omotáním vytvoříte barevný základ věnce, na který nalepíte květy vyrobené z papíru, barevné mašličky, korálky nebo jakékoliv motivy, které najdete doma, případně seženete v drogerii či galanterii. Na drobnější předměty je lepší využít tavnou pistoli.

Pokud máte více času a chcete si s věncem opravdu vyhrát, nebojte se vyzkoušet věnec z barevných papírů. V podstatě si věnec upletete z kousků barevných papírů. Budete potřebovat papíry dlouhé alespoň 20 cm a z nich si připravíte úzké ruličky, které na sebe budete postupně lepit.

Barvení a zdobení vajíček

Samozřejmě nesmí chybět ani tradiční barvení vajíček. Zdobit můžete vajíčka uvařená natvrdo, nebo jen vyfouklé skořápky – to zejména v případě, že se chystáte použít například vodové nebo temperové barvy. Je dobré vajíčka před barvením omýt ve vodě s octem, aby se odmastila.

Barvení přírodní cestou

Pokud byste s dětmi rádi barvili vajíčka barvami, které neobsahují žádné chemikálie, nabízí se nejrůznější druhy zeleniny a bylinek, které je možné k tomuto účelu využít. Zelenou barvu zařídí listy kopřivy nebo jarní tráva. Růžových vajíček docílíte vyvařením červené cibule nebo řepy, červenou barvu dodá červené víno. Pokud chcete mít vajíčka hnědá, zvolte dubovou či olšovou kůru. Poté, co obarvená vajíčka oschnou, můžete je pomazat sádlem, aby byla lesklá.

Vodovky a pastelky

Pro malé děti bude nejjednodušší pracovat s barvami, které dobře znají. Nejdříve celé vajíčko obarvěte vodovkami. Barvy je dobré naředit, aby vznikl světlejší odstín vhodný jako podklad. Sytějšími barvami nebo pastelkami potom domalujte detaily nebo vzory.

Zdobení voskem a gravírování

Jednou z tradičních technik je vosková batika, při které se na odmaštěné vajíčko nanáší rozteklý vosk ze svíčky (nebo barevné voskovky) pomocí špendlíkové hlavičky a vytvářejí se tak zajímavé vzory. Technika gravírování vyžaduje obarvení anilinovou nebo lihovou barvou. Vzory se následně vyškrábávají například pilníkem.

 

Další rady a tipy nejen na volnočasové aktivity s dětmi, ale také z oblasti výchovy či zdraví dětí a mnoho dalších rodinných témat najdete na www.rodicov.cz.