Údolí mlýnků Jáchymov

Na výlety si rádi vybíráme místa, která nejsou tolik známá a okoukaná. Většinou si vybíráme místa v lese, kde máme jistotu, že nebudou přeplněny lidmi. Navíc je les ideálním místem nejen na schování se před horkem, ale také na odpočinek a vyčištění hlavy.

Údolí mlýnků se nachází v Jáchymově, kousek od lázeňského hotelu Radium Palace. Zaparkovat můžete buď v lázeňské zóně na placeném parkovišti, nebo vyjet dál kolem hotelu nahoru k menším tenisovým kurtům, kde je pár míst na zaparkování a pak jít pěšky lesem. Od tenisových kurtů je to necelý kilometr.

Trasa je vhodná pro pěší chůzi, pro kola, kočárky nebo turistické hole. Cestou vás bude provázet několik překážek připravených pro děti (například obíhání kůlů nebo přeskakování klád). V blízkosti mlýnků také narazíte na větší ohniště, kde je možné opékání buřtů (nebo také prasat dle té velikosti).

Jedná se o kratší, nenáročný, oddechový výlet, který bych doporučila nejen rodinám s dětmi, ale také prarodičům či školkám a školám. Je to zajímavost, která se jen tak nevidí a klid lesa jí dodává krásnou pohádkovou atmosféru.

            

Traduje se, že mlýnky jsou umisťovány už od vzniku prvních lázní, což je již přes 100 let. A proč tomu tak je?

  1. Údajně prý kdysi do Jáchymova přišel tesařský tovaryš, který se zamiloval do dcery svého mistra. Ten jim ale bohužel lásku nepřál, a proto musel mladý tovaryš odejít pryč. Vrátit se mohl, až vydělá dost peněz. Vydal se tedy před západem slunce směrem na dnešní Ostrov. Jelikož byla brzy tma, lehl si vedle potoku do hromady listí. V noci ho ovšem probudil neustávající dětský pláč. Když se rozhlédl, uviděl hastrmana se svou ženou, jak se marně snaží uspat své dítko. Mladý tovaryš proto za úsvitu měsíce vyřezal malý mlýnek, který umístil do potoka. Voda mlýnek roztočila a ten začal klapat, což malého hastrmánka uspalo. No a za ten dobrý skutek dostal od hastrmana říční perlu a pár listů vodní trávy. Také byl poučen, aby o tom, co se stalo, nikde nemluvil. Druhý den ráno byla hastrmanská rodinka pryč a on ve své kapse místo listí našel hrst stříbrných tolarů. Díky tomu se mohl vrátit do Jáchymova a vzít si dívku, kterou miloval. Klapot mlýnků se líbil kolemjdoucím, kteří na potok začali přidávat své vlastnoručně vyrobené.

2. Druhá pověst praví, že mlýnky na potok začali umisťovat hlavně lázeňští hosté, kteří věřili, že pokud bude jejich mlýnek pravidelně klapat, jejich hříšný život a milostné plenky v lázních budou odčiněny a jejich život půjde bez poskvrny dál.

3. A podle další pověsti mlýnky vlastnoručně vyrábí a staví je na potok milenecké páry proto, aby jim to stále klapalo.

 

Na potoce se nachází zhruba 60 mlýnků, které vedou po kopci odshora dolů. Každoročně jich několik dalších přibývá. Uvidíte kovové, plastové nebo doma vyrobené. Některé se již netočí, ale můžete je zkusit opět roztočit.

 

Příjemný a pohodový výlet, pokud se rozhodnete Údolí mlýnků navštívit.

Zdroj pověstí: http://www.mestojachymov.cz/udoli-mlynku/d-2716

Autor: Karol Tišerová