Kde se vzalo, tu se vzalo jedno velké Království … … aneb, jak je důležité snít!

Ahoj děti! Slyšely jste někdy o Království železnic na pražském Smíchově? Nebo jste tam s maminkou a tatínkem dokonce už byly? Pak víte, že tam každý den jezdí mašinky na úžasných modelových kolejištích, která jsou největší v celé naší republice. Ale jak to vlastně všechno vzniklo?

Matěj byl úplně obyčejný kluk, který si rád a často hrál s mašinkami. S tátou stavěli kolejiště doma, ale nikdy neměli dost místa, a tak skládali koleje a domečky jen o víkendu v obývacím pokoji. Pokaždé ale museli večer všechno složit do krabic. A tehdy toho kluka napadlo, že by chtěl mít ohromné kolejiště, které by bylo nastálo. K narozeninám a na Vánoce dostával nové lokomotivy nebo vagónky či stavebnice nádraží. Jeho kolejiště se stále rozrůstalo o nové věci, ale problém s prostorem zůstával. Jak i sám Matěj rostl, zájem o mašinky doplnil ještě fotbal a vůbec sport, jak to u kluků bývá. Po letech Matěj vystudoval, ale na vláčky nikdy nezapomněl. Trpělivě pracoval, aby sehnal dost peněz a vhodné místo na uskutečnění svého dětského přání. Nebylo to snadné, ale to Matěj nečekal. Člověk se musí pokaždé hodně snažit, aby si mohl splnit svá přání. Po dlouhých letech plánování, před 8 lety vzniklo Království železnic. Tehdy bylo ještě docela malé, ale od té doby stále roste. Staví tam model České republiky a už teď se tam vláčky prohání po kolejištích, která jsou dohromady tak velká, že by zabrala celou tělocvičnu a stále se taví dál!

Jak model roste, přibývá i věcí k vidění. V krajích jezdí nejen vlaky, ale mají tam i auta, která zastavují na červenou a dávají si přednost na křižovatkách. V Praze jezdí tramvaje a dokonce i metro, které pošlete na trasu stiskem tlačítka. Takových tlačítek je okolo kolejišť spousta a vždycky provedou něco zajímavého. Jednou spustí krmení slepiček na dvoře statku, jindy větrnou elektrárnu na kopci nebo zvuk lokomotivy a vždycky je to prima zábava. A nejenom pro kluky. I holčičkám se v Království železnic líbí a teď je tam pro ně dokonce i výstava panenek a pokojíčků pro ně. V kině tam mají sedačky z opravdového vlaku a tak. Ale nejde jen o modelové mašinky… mají tam dokonce opravdovou tramvaj, autobus a lokomotivu, určené pro děti. Tak si můžete zkusit zahrát na strojvedoucího, zatímco na předním skle se promítá průjezd skutečnou tratí. Také jsou tam herny pro nejmenší a mnoho jiných zajímavostí.

A to jen díky tomu, že byl jednou jeden malý kluk, který měl sen. Tak si to pamatujte děti, i vaše sny se mohou splnit, pokud se budete dost snažit, i když to někdy může trvat docela dlouho. Ale když se to povede, výsledek je stejně úžasný, jako modelový svět Království železnic na Smíchově. Přijďte se někdy s rodiči podívat, jak vypadá splněný sen. V prosincovém čísle tištěného časopisu najdete poukázku na dětskou vstupenku zdarma!

zdroj: komerční prezentace