S přípravou na školku začněte včas

S přípravou na vstup do mateřinky je potřeba začít mnohem dřív než 1. září. Dítě by mělo být zvyklé na dětský kolektiv, zvládat pár hodin bez maminky, umět si o něco říci a mělo by mít základní hygienické návyky. Už máte strach, že to do září nestihnete?

 

Pár tipů, jak začít s přípravou na vstup do školky

 

Mluvte o výhodách, které dítě ve školce čekají

Povídejte si, jak to bude fajn ve společnosti nových kamarádů a hodných tet/učitelek, co všechno se nového naučí, že bude zpívat, cvičit, chodit ven, na plavání… Ale nevykládejte dítěti pohádky o tom, jak úžasné to tam bude, mluvte realisticky. Hrajte si doma na školku.

Nikdy nemluvte o školce negativně

Nepoužívejte fráze typu: „Uvidíš, jak ve školce budeš muset poslouchat. Už si musíš mýt ruce sám, ve školce ti nikdo nepomůže…“

Jděte se do školky podívat

Využijte třeba dne otevřených dveří a jděte se i s dítětem podívat na prostory školky. Doporučuje se navštívit školku už před samotným zápisem.

Učte ho chvílím bez maminky

Dítko společensky „otužujte“, voďte ho co nejčastěji mezi ostatní děti, na hřiště, do dětského koutku. Zkoušejte ho nechávat občas u babičky nebo kamarádky. Pokud nemáte příbuzné, pořiďte si občasnou pomoc chůvy. Dnes také najdete mnoho hlídacích koutků, soukromé školky často berou děti jen na pár hodin týdně, i to maminky využívají pro své děti, aby si přivykly být v kolektivu a poslouchat paní učitelku.

Veďte potomka k samostatnosti

Dítě by mělo mít v den nástupu do školky základní hygienické návyky a být bez plen, umět se samostatně najíst alespoň lžící, napít se z hrníčku, vydržet sedět u stolu při jídle. Dále by mělo umět alespoň částečně se oblékat a svlékat. To všechno posiluje sebevědomí dítěte a to se potom cítí jistější.

Nestresujte sebe ani dítě

Proberte si své vzpomínky na školku a školu, abyste nepřenášeli svá traumata na dítě. Často se stává, že na děti přenášíme vlastní obavy a úzkosti a tím je pro ně situace ještě těžší. Jde o běžný jev, nemusíme se za to stydět, ale spíše si to připustit a pracovat na tom.

Dítě bude mít čas na adaptaci

Doba trvání adaptačního období může být individuálně nastavena dle potřeb dítěte. Často ve školkách nabízejí, že první týden adaptace si mohou rodiče zvolit hodinový rozsah pobytu dítěte ve školce a četnost pobytu – například dva dny ano, jeden den ne –, anebo přítomnost jednoho člena rodiny.

Poslední týden prázdnin nastavte režim

S končícím létem se děti i jejich rodiče připravují na docházku do škol a školek. Většina rodičů své děti začne budit, jako kdyby už měly jít ráno do školy. Večer je pak dříve uspávají.

Jak jste zvládali první velký krok svého malého človíčka do společnosti? Máte nějaký tip pro jiné rodiče, jak svou ratolest připravit na vstup do mateřské školy? Maminky, i přestože jste dítě připravily, plakalo první měsíc a drželo se vás jako klíště? Jak jste si s tím poradily?

Autor: Dagmar Holá