Pět rad, jak dítě zbavit strachu ze tmy

Také máte doma dítko, které je přes den nebojácné a vrhá se do všech dobrodružství a večer se z něj stává strašpytel? Spousta dětí se bojí tmy a my vám poradíme, co s tím.

„Náš syn chce pořád rozsvícenou lampičku, když usíná. Přitom ho ničím nestrašíme. Večer mu přečtu pohádku, zazpívám ukolébavku a pak bych ráda zhasla. To ale nemohu, dostane panický strach. Když začal mluvit, vysvětlil mi, že se bojí stínů,“ svěřuje se 38letá Alena.

Nezastrašujte

Podle odborníků by se dítě rozhodně nemělo trestat za to, že se bojí tmy. Dítěti se ani nevysmívejte a neříkejte věty typu: Už jsi velký, tak by ses neměl bát. A rozhodně nepoužívejte strašení jako výchovný prostředek. Ze svého slovníku vyškrtněte: Přijde si pro tebe čert, když budeš zlobit, nebo větu: Jestli ty hračky neuklidíš, tak si je odnese zlý skřet.

Pět rad, jak dítě zbavit strachu ze tmy

1. Pokud dítě potřebuje světlo, nechte mu svítit lampičku. Mělo by na ni jednoduše dosáhnout, aby si ji samo mohlo zapnout. Pořiďte nějakou svítící hračku, která mu pomůže. Také lze stěnu i strop polepit svítícími samolepkami

2. Buďte mu na blízku i po uspávacích rituálech. Postupně ho zkuste strachu ze tmy odnaučit bezpečně, když jste s ním. Pokud se vám to podaří, motivujte ho nějakou drobnou odměnou, aby zkusilo zůstat ve tmě samo

3. Seznamte se s jeho bubáky. Má-li dítě představu strašidla, ať vám ho namaluje. Pak symbolicky s tímto strašidlem skončete, vyžeňte ho. Dítě ho může roztrhat, počmárat…, cokoli vás napadne. Nejsilnější zbraní proti strachu je ho zviditelnit, promluvit o něm a pak se mu vysmát. Pokud se dítě zasměje svému strašidlu, je vyhráno.

4. Jestliže se bojí stínů a postav, odstraňte všechno z dohledu, co by stín mohlo vytvořit. Některé věci nebo plyšáci opravdu dokážou ve tmě pořádně vystrašit. Zkuste si sami projít pokoj, když je zhasnuto, a dejte pryč další věci, které by vás při světle ani nenapadly, že mohou navodit představy pařátů či něčeho podobně strašidelného.

5. Maminky také mají dobrou zkušenost s tím, že spolu s dítětem vytvoří nějaký amulet, který pomůže zahánět strašidla po celou noc. Někomu postačí talisman přivezený z dovolené nebo oblíbený plyšák. Můžete před spaním společně s dítětem vystříkat pokoj přírodním osvěžovačem vzduchu, který je třeba s eukalyptem nebo levandulí, a dítěti říci, že ho chrání i celý domov od zlého.

Pokud se i přes všechny rady nedaří dítě zbavit strachu ze tmy, je čas na odborníka. Někdy může mít dítě takzvanou slepotu ve tmě. Také je potřeba vyloučit závažné trauma.

Maminky, jak jste zatočily s bubáky v pokojíčku své ratolesti vy? Pište nám svoje zkušenosti.

Autor: Dagmar Holá