Jak zabavit malé děti doma? Tipy na krátké i dlouhé chvíle

Malé děti jsou od přírody velmi hravé, a proto nebývá těžké je zabavit. Jenže nápady na dětské aktivity někdy jednoduše nepřicházejí. Neměli bychom zapomínat, že některé činnosti, které se nám mohou zdát skoro až nudné, mohou být v dětském světě ohromně zábavné a fascinující. Zajímá vás, jak je možné děti doma zabavit?

Jakou roli mají hry a tvorba v dětském světě?

Pro malé děti jsou hry důležité především z hlediska jejich rozvoje. Podněcují jejich kreativitu, fantazii a zdokonalují jemnou a hrubou motoriku. Neméně důležitou roli představuje v dětském světě umělecká tvorba, která kromě rozvoje fantazie umožňuje malým ratolestem ventilovat a sdělovat světu myšlenky, pro které ještě neznají vhodná slova a věty.

Tip: Pokud vás zajímají informace nejen o výchově a zdraví dětí, ale například také praktické rady a tipy, užitečným zdrojem se pro vás může stát Rodičov.cz.

Malé děti milují i obyčejné „dospělácké“ činnosti

Malé děti mnohdy nepotřebují speciální program, protože je pro ně často největší zábavou účastnit se běžných činností, které vykonávají dospělí: společné vaření či pečení, uklízení, mytí nádobí nebo praní a věšení prádla. Když vám dítě pomáhá, v podstatě si hraje na dospělého. Neodhánějte ho se slovy „pleteš se mi tu“, ale naopak zkuste vymyslet, jak nejlépe ho zapojit.

Jak zabavit děti na několik minut?

Slovní hry

Skvělou volbou, jak zabavit děti na několik minut, můžou být například slovní hry. Jednou z takových her je třeba Myslím si zvíře / věc / povolání / pohádkovou postavu… Vymyslete si nějaké zvíře. Dítě se může ptát jen takovými otázkami, na které se dá odpovědět Ano nebo Ne. Jeho úkolem je zvíře (nebo cokoli jiného) uhodnout. Jako další slovní hry se nabízí slovní fotbal nebo třeba větná štafeta (první hráč řekne nějaké slovo, druhý hráč naváže dalším slovem tak, aby vznikla smysluplná věta, a takhle se pokračuje, dokud někdo z hráčů neřekne „tečka“).

Pozorování dění za oknem

Způsobů, jak děti zabavit na krátký čas, je více, kromě již zmíněného pomáhání v domácnosti můžete využít dění mimo váš domov. Děti budou mít za úkol počítat z okna například auta konkrétní barvy, lidi s určitou barvou vlasů, pejsky na ulici nebo třeba ptáčky na stromě. Některým dětem může tato zábava vydržet třeba i hodinu.

Pěstování bylinek v květináči

Pozorovat však nemusejí pouze dění za oknem, ale i to, co se odehrává uvnitř. Nyní je řeč o pěstování bylinek v květináči, jež z vašich potomků udělá malé zahradníčky starající se o svoji rostlinku. Se sázením sice budete muset dětem pomoct, ale ony pak samy budou moci každý den pravidelně pozorovat, jak se fazolkám nebo třeba petrželce daří. Nejvděčnější a nejrychlejší (a také velmi zdravou) rostlinkou je řeřicha, tu stačí nasypat na vlhkou vatu a za dva dny už se klubou klíčky.

Kreslení a malování

Aktivita, kterou většina malých dětí zbožňuje, je kreslení a malování. Zkuste svým dětem zadat konkrétní téma, na které mají nakreslit obrázek. Vy potom můžete hádat, co na obrázku skutečně je, nebo si s nimi jen o obrázku popovídat. Tématem může být něco zajímavého, co viděly z okna, čímž opět zvýšíte motivaci k pozorování okolí, dále třeba na co ten den myslí, jakou mají náladu nebo čím by chtěly být, až vyrostou. Tématům ani fantazii se meze nekladou.

Jak zabavit děti na delší chvíli?

Hra na schovávanou

Pro malé děti je hra na schovávanou obvykle nekonečná legrace. Váš jediný úkol spočívá v počítání a následném předstírání, že svého potomka hledáte, jelikož s největší pravděpodobností budete vědět, kam se se schoval. Děti vydrží schované poměrně dlouho, a jakmile je najdete, nejspíš budou chtít hrát znovu a znovu.

Místo schovávání můžete svým dětem svěřit také roli hledače, jehož úkolem bude najít schovaný předmět. Dětem můžete postupně napovídat slovy „samá voda“ nebo „přihořívá“… Až věc najdou, zvoláte „hoří“ a děti si užijí zaslouženou radost.

Modelína a omalovánky

Jestli si vzpomínáte na své dětství, jistě si vybavíte chvíle, při kterých jste si vystačili s modelínou i několik hodin. Modelína nabízí spoustu barev, ze kterých mohou vaše děti tvořit různá zvířátka, jejich domečky nebo i členy rodiny. Pokud byste chtěli dětem dopřát menší trénink trpělivosti a preciznosti, dejte jim k vybarvování omalovánky, spoustu dětí zabaví i na celé dopoledne.

Poznávání předmětů

Trénujte dětskou představivost pomocí předmětů, které musejí rozpoznat po hmatu se zavřenýma očima. Jednoduše posbírejte předměty, které vaše ratolest běžně používá, včetně hraček, a nechte ji hádat, o jakou věc se jedná a k čemu slouží. Skvělý způsob, jak dětem procvičit zábavnou formou nejen představivost, ale také paměť.

Doplňovačky

Připravte pro své děti různé hádanky a říkanky. Dětem můžete vyprávět smyšlenou pohádku nebo krátké věty, ve kterých budou muset doplnit jedno slovíčko, například „Pán, který léčí lidi, se jmenuje…?“. Uvidíte, že jakmile vaše děti některé slovíčko uhodnou, hra je začne bavit a nebudou chtít přestat.

Tip na jaro: Jelikož se blíží Velikonoce, můžete dětem vymyslet zábavu právě na tohle téma. Jednou z variant je kreslení zajíčků, kuřátek a jiných velikonočních motivů, další možností je vystřihování obrázků z papíru, které na závěr poslouží třeba jako dekorace. Opomenout byste také neměli tradiční malování vajíček, které děti můžou zdobit nejrůznějšími způsoby, od malování štětcem až po barevné otisky prstů.

Další tipy pro rodičovství a mateřství naleztene na www.rodicov.cz.