Hry k vodě

K létu patří i veselé vodní cachtání a dovádění. Nabízíme vám několik tipů na letní hry, kterými můžete děti zabavit u vody. Užijí si spoustu legrace a vy s nimi také.

 

 

Mističkové závody

 

Naplňte misku vodou a děti ji zkusí přenášet na hlavě, aniž by se voda rozlila. Můžou ji také nést na zádech a lézt po čtyřech.

 

 

Kdo uvidí duhu?

 

Tato hra napomáhá rozvíjet dětskou fantazii, je ideální do teplého letního počasí, kdy se děti chtějí zchladit. Nejvhodnější čas na ni je pozdě odpoledne, když není slunce vysoko na nebi. Bude vám stačit jen obyčejná hadice na kropení s jemným rozprašovačem z vaší zahrady. Nastavte ji tak, aby se voda pouze jemně rozprašovala do vzduchu. Měla by pouze lehce mžít. Hráč se postaví zády ke slunci. Je důležité měnit směr vodního proudu, aby se duha objevila.

 

 

Vodní štafeta

 

Několik metrů od vody je umístěna prázdná nádoba. Hráči mají za úkol ji co nejrychleji naplnit přenášením vody (ve skleničce, naběračce nebo jen tak v dlaních). Hrát mohou jednotlivci nebo vícečlenná družstva.

 

 

Ani se nehni!

 

Jeden z dvojice se položí na zem a ten druhý ho pomalu z výšky polévá kapičkami vody. Polévaný se nesmí pohnout ani vydat žádný zvuk, když na něj začne voda kapat. Tuto hru je dobré hrát na pláži ve velkém vedru a na polévání použít studenou vodu. Děti zjistí, jak je těžké polévání bez hnutí vydržet.

 

 

Hledáme poklad

 

Při této hře děti zažijí spoustu dobrodružství a budou si připadat jako archeologové. Pro schování „pokladu“ vyberte předmět, jehož případná ztráta v písku nebude dítě mrzet. Předmět ukryjte do pevné krabičky, kterou může dítě považovat za truhlu pokladu. Dítě se otočí zády a poté poklad zahrabejte do písku. Dítě potom poklad v písku hledá. Může hrabat ručkami nebo si pomoci malou lopatkou. Pokud je prostor příliš velký, můžete plochu k hledání vymezit provázkem, aby se dítěti lépe hledalo. Pro menší děti můžeme zvolit jednodušší variantu této hry. Udělejte několik menších hromádek písku stejné velikosti a do jedné z nich poklad ukryjte.

 

 

Na cachtala

 

Hráči rozesazení v bazénku si rozdělí jména, která souvisí s „cachtáním“, jako například: Cák! Kvák! Žbluňk! Jeden z hráčů plácne rukama do vody a řekne svoje jméno. Pak plácne znovu a řekne jméno někoho jiného. Dotyčný s plácnutím zopakuje svoje jméno a pošle „poštu“ dál.