Edo! Ty neposedo!

Nakladatelství Mladá fronta vydalo další ze svých dětských titulů, tentokrát zaměřený na základy slušného chování pro děti. Leporelo Edo! Ty neposedo! nese podtitul Obrázková etiketa pro nejmenší.

Ústředním hrdinou je sloník Eda, který se často chová opravdu jako slon v porcelánu. Některé z mnoha dalších postav, které v leporelu vystupují, se objevují i v časopisu Puntík. Například opičák Pepa nebo Čuník Olík. Na zadní straně knihy jsou všechny zvířecí postavičky vyobrazeny i se jmény, takže je možné se s nimi seznámit ještě před čtením knihy.

V leporelu se všechny postavy setkávají v různém prostředí, například ve školce, supermarketu, v divadle, nemocnici, kině, restauraci, lese nebo na plovárně či na nádraží. V každé situaci se děti dozvědí, jak se mají správně chovat. Ilustrace Venduly Hegerové doplňují hravé verše a texty v bublinách Pavly Etrychové a Romany Suché. Na každé dvoustraně se nachází v jedné ilustraci spousta vtipných situací, proto se děti zabaví u každého obrázku delší čas. Navíc se k nim mohou vracet opakovaně a objevovat stále nové věci.

 

Pokud rodiče váhají, jak děti začít od útlého věku seznamovat se slušnými návyky, je toto leporelo dobrou volbou. Děti vychovává hravou formou, navíc se při čtení s dětmi pobaví i jejich rodiče, v mnoha situacích z běžného života se totiž najdou.