Dovolená s dětmi? Neblázněte!

Prozradíte-li sousedům, že jedete na dovolenou se svým batoletem, většina vám to začne rozmlouvat. U nás pořád ještě není zvykem, aby se s malými dětmi cestovalo. Snad nejrozšířenějším názorem je, že malé děti nepotřebují jezdit daleko, protože je jim jedno, jestli se šťourají klacíkem u českého rybníka nebo u moře. Ale co když mají cestovatelské touhy rodiče?

 

Poradíme vám pár triků, jak přežít dovolenou s dětmi

 

Nemít velké cíle

Nejlepší je mít za cíl pouze být spolu na hezkém místě, kam jste se rozhodli vycestovat. Děti jsou přizpůsobivé, když se my přizpůsobíme jejich tempu a zájmům. Ať prší, sněží nebo je zrovna čtyřicet ve stínu, nikdy si nestěžují, pokud mají nějaký program, který je baví, a rodiče nablízku.

Zpomalte

Dovolená s malým dítětem je naprosto odlišná od té, kterou jste před potomkem zažili se svou drahou polovičkou. Pokud chcete cestovat s dětmi, doporučuje se zpomalit, příliš se nehonit, zůstávat na jednom místě aspoň tři dny. A také respektovat, co děti baví. Netahat je po památkách, když je vedro, do muzeí, kde si nic nepřečtou. Vyhledávejte místa, kde jsou interaktivní programy a dítě se může zabavit běháním, aniž by něco shodilo, rozbilo…

Jak zabavit děti v autě

Při jízdě autem není nic otravnějšího než plačící dítě nebo to, které se pořád na něco ptá. Malé děti potřebuji zabavit. Hry do auta jsou nezbytností při cestování. Jsou to různé cestovní hry (magnetické, karty, kostky). Pro batolata jsou různé hrací pultíky a volanty, které se připevňují na sedadlo před ním. U starších dětí hodně nervů ušetří také tablet. Nezapomeňte ale na nabíječku. Přibalte jednu novou věc, kterou ještě dítě nezná. Stejně tak se postará o příjemné rozptýlení neokoukaná kniha nebo zajímavé cédéčko. Během cesty s dětmi vše sdílejte. Komentujte, co vidíte z auta, nevyhýbejte se otázkám, za jak dlouho dorazíte k cíli, a přirovnejte jim to k něčemu, co si umějí představit: „Cesta bude dlouhá jako čtyři tvé oblíbené písničky…“

Cestuj s dětmi bez obav

Vyplatí se do organizace cesty zapojit děti, protože milují pocit důležitosti. Nechte je proto balit a trochu i plánovat, co budete na dovolené podnikat. Připravte malému cestovateli vlastní zavazadlo, do kterého s ním vyberte jeho oblíbené věci, aby je měl při ruce. Potomkovi cesta lépe uteče, když ví, na co se těší a jak to tam, bude vypadat. Prohlédněte si fotky na internetu. Můžete také společně kreslit, co všechno u moře uvidí.

Cestování s dětmi letadlem

Připravte si spoustu her, omalovánek, doplňovaček, protože z letadla se prostě vystoupit nedá, když se dítě rozhodne, že už ho to nebaví. Nezapomeňte nakoupit zásoby i na zpáteční cestu. Malý tip na čekání na letišti: investujte do dětského zavazadla, které zároveň slouží jako odrážedlo. Nejenže v něm má dítě všechny své oblíbené věci, ale ještě se okolo vás může prohánět a nenudí se při čekání. Druhý tip přímo do letadla: zkuste stickers album a nakupte různé série zvířátek, hvězdiček, mašinek, postaviček. Dítě nalepí samolepky a vy můžete dokreslit nějaké obrázky. Tak třeba vytvoříte společně celé nádraží a tři hodiny v letadle utečou, ani nevíte jak.

 

Hezkou cestu a dobrý let i s dětmi. 

Nezapomeňte nám napsat, jaké triky pomohly při cestování s dětmi vám.

Autor: Dagmar Edith Holá